فیلم مستند «شرپا»

 فیلم مستند «شرپا» یکی از برترین مستند های سال ۲۰۱۵ بود که در رابطه با یک نبرد باورنکردنی در اورست است. شاید برای شما غیر قابل باور باشد که چگونه این اتفاق رخ داده این مستند داستان آن را برای شما بیان می کند. در شبکه های خبری سراسر دنیا در سال ۲۰۱۳ یک جنجال و جدال ترسناک در ارتفاع ۲۱۰۰۰ فوت بین کوهنوردن اروپایی و یک جمعیت عصبانی از شرپا ها (بومیان باربر ارتفاع در نپال که اعتقاد دارند هیمالیا مقدس است) را گزارش دادند.

این مستند داستانی در سال  ۱۹۵۳را روایت می کند که طی آن ادموند هیلاری نیوزیلندی و شرپا تنسینگ نورگای به قله رسیدند. آن هم با یک روحیه شجاعت عالی و کار تیمی و همچنین با احترام به یک دیگر. اما کوهنوردان و شرپاها اکنون رابطه زیاد خوبی با هم ندارند و گاهی هم به یک دیگر توهین میکنند. واقعا چه اتفاقی رخ داده؟

چرا مستند شرپا ساخته شد ؟

چه اتفاقی برای شادی، لبخند شرپا ها افتاده است و فداکاری و از جان گذشتگی آن ها برای افراد خارجی که قصد صعود به به قله کوه را دارند و بسیار نیز ترسیده اند افتاده است؟ به منظور پیگیری علت این اتفاق فیلم سازان یک مستند در سال ۲۰۱۴ ساختند که از دریچه نگاه شرپا ها صعود به قله را نشان می داد. در عوض، آن ها دچار یک حادثه دلخراش شدند که اورست را برای همیشه دست خوش تغییر کرد. در ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه صبح در ۱۸ آپریل ۲۰۱۴، چهارده هزار تن بلوک های یخی بر روی مسیر کوهنوردان سقوط کرد و ۱۶ شرپا کشته شدند و همین ماجرا نیز باعث شد تا در رابطه با نقش شرپا ها تجدید نظر شود و آنها دیگر از صعود به قله کوه ها خودداری کنند. این مستند همچنین توانسته نامزد جایزه بفتا شود و ۳ جایزه بین المللی دیگر را از آن خود کند.

 

نام فیلم: شرپا    |    ژانر :   مستند    |    سال تولید : 2015    |    کارگردان :   جنیفر پیدام    |    زبان :   نپالی / انگلیسی    |     مدت زمان :   96 دقیقه

محصول :   استرالیا‌    |    زیرنویس :   ندارد‌    |    رده سنی :   این فیلم برای تمامی سنین مناسب است.

 

برای دانلود رایگان نسخه کامل این مستند جذاب اینجا کلیلک کنید.